Небезпека обмороження. Рахів новини
Метеорологічними службами Закарпатської області було повідомлено, що в тому числі через через наш район буде проходити холодний циклон, який може призвести до погіршення погодних умов (хуртовина, ожеледиця, снігові заноси, лавини) та на різдвяні свята очікуються аномально низької температури повітря (мінус 25-28 по цельсію).
Рахівський районний відділ УДСНС у Закарпатській області роз’яснює та надає деяку необхідну інформацію про обмороження.
Обмороження – це пошкодження будь-якої частини тіла, викликане впливом низьких температур. Зазвичай обмороження виникають взимку, коли температура навколишнього середовища знижується до -10 – -20 градусів за Цельсієм. Це можливо і при температурі повітря вище нуля, сильному вітрі і високій вологості, якщо людина тривалий час перебуває на вулиці.
Додатковими факторами, що призводять до обмороження, є фізична перевтома, тісний і вологий одяг і взуття, голод, необхідність тривалий час знаходитись в нерухомому і незручному становищі. Такі ж наслідки мають попередня холодова травма, пітливість ніг, важкі механічні пошкодження з крововтратою, ослаблення організму в результаті перенесених захворювань, а також хронічні захворювання судин нижніх кінцівок і серцево-судинної системи, сильне алкогольне сп’яніння.
Як же не припустити переохолодження та обмороження?
Існує декілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути неприємностей при сильному холоді: не вживайте алкогольних напоїв–алкогольне сп’яніння сприяє високій втраті тепла, одночасно викликаючи ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження.
Не паліть на морозі–паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду. Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Бажано, щоб верхній одяг був непромокаючим. Тісне взуття, відсутність устілки, брудні шкарпетки можуть створювати передумови обмороження. У взуття необхідно вкладати теплі устілки з натурального матеріалу – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючою тканиною, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе «присипання» цих предметів до шкіри з виникненням відчуття болю та холодових травм. По-друге, перстені на пальцях ускладнюють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути – це може призвести до більш значних ушкоджень. Не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг – вони розпухнуть, і ви не зможете знову взутися.
Щоб надати першу допомогу потерпілому при обмороженні та переохолодженні, в теплому приміщенні з людини знімається одяг та взуття. У важких випадках необхідно викликати лікаря. При обмороженні I ступеня постраждалі ділянки потрібно розтирати руками або шерстяною тканиною до почервоніння. Накладається ватно-марлева пов’язка.
При обмороженні II-IV ступеня не можна розтирати або масажувати шкіру. Потрібно накласти теплоізоляційну пов’язку на уражену поверхню. Уражену кінцівку треба зафіксувати за допомогою підручних засобів, накладаючи їх зверху пов’язки. Потерпілим дають гаряче пиття, гарячу їжу.
Не можна обігрівати пошкоджені ділянки над вогнем, а також за допомогою грілки або гарячої води. Не можна втирати олію, жир або спирт при глибокому обмороженні.
При загальному охолодженні легкого ступеня постраждалого потрібно зігріти в теплій ванні з початковою температурою води 24 градуси, а потім температуру води підвищувати.
Але перш за все, слід пам’ятати, що лихо легше попередити, ніж потім виправляти його наслідки. Тому будьте уважними до питань власного життя та здоров’я.
Рахівське РВ УДСНС України в Закарпатській області